Zapraszam do zwiedzania kolejnego grodziska w dolinie Sanu. Opisywałam już tego typu stanowiska na Wybrzeżu (Stare Dubiecko) i kolejne w Bachowie. Oczywiście nie wszystkie znajdują się bezpośrednio nad rzeką, czasem trzeba zboczyć o kilka lub kilkanaście kilometrów (na przykład w przypadku grodziska Borusz w Tuligłowach, o którym pisałam w artykule Borusz – Góra Czarownic). Wędrując od Przemyśla konsekwentnie w górę Sanu, natrafiamy na Sielnicę.
Położenie grodziska
Omawiane grodzisko znajduje się pomiędzy Sielnicą a Pawłokomą. Właściwie leży bliżej drugiej z wymienionych miejscowości, jednak sięgają do niego pola uprawne wsi Sielnica. Próbowałam to miejsce zdobyć dwukrotnie. Za pierwszym razem z niepowodzeniem, ponieważ dojazd od strony Sielnicy polnymi drogami samochodem bez napędu na cztery koła jest dość ryzykowny o jesiennej porze, a na marsz pieszo było już po prostu za późno. Podejście od strony Pawłokomy wydawało się prostsze, bo blisko drogi, tylko przejść przez łąki, przedrzeć się przez zarośla, potok i wspiąć na górę. Udało się, ale łatwe to nie było i nie polecam. Można więc śmiało powiedzieć, że nadal to miejsce jest trudne do zdobycia i na pewno nasi przodkowie wyciągnęli takie same wnioski, obserwując jego ukształtowanie i położenie. Naturalną obronę stanowią wysokie skarpy ze wszystkich stron z wyjątkiem fragmentu południowo-wschodniego, a u stóp wzniesienia meandrują dwa potoki, które ujęły je w widły. Tam, gdzie wejście wydaje się łatwiejsze do zdobycia, znajduje się trzymetrowy wał o długości przekraczającej czterdzieści metrów, który zachował się do czasów współczesnych. Słabo zarysowane są natomiast wały wewnętrzne wokół majdanu. Widoczne są one na mapie LIDAR.
Zabytek archeologiczny
Na terenie plateau oraz wału przeprowadzono w latach siedemdziesiątych badania archeologiczne. Jednak odkryty materiał ruchomy był tak różnorodny, że trudno na jego podstawie jednoznacznie datować to miejsce. W każdym razie zostało uznane za średniowieczne grodzisko i ujęto je na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Niestety na miejscu nie ma żadnych tablic informacyjnych. Teren jest niedostępny dla turystów, zapuszczony, zarośnięty młodnikiem. Może i dobrze, że zaczął tu rosnąć las, bo do niedawna jego powierzchnia była użytkowana i niszczona przez orkę. Kiedy zwiedzam wczesnośredniowieczne grodziska w innych częściach kraju i widzę dbałość tamtejszych władz o utrzymanie tych miejsc w jak najlepszym stanie, to serce się kraje.
Poniżej zamieszczam aktualne zdjęcia grodziska w Sielnicy (czerwiec 2021). Pierwsze z nich przedstawia widok z drogi w Pawłokomie. Kolejne to miejsca, przez które trzeba było się przedrzeć. Ostatnie to plateau oraz otaczające je wewnętrzne wały samego grodziszcza.
Monika Maciewicz
Bibliografia:
Michał Parczewski Badania poszukiwawcze nad środkowym Sanem.
http://www.straznicyczasu.pl/ za: Juliusz Marszałek Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach.