Wczesne średniowiecze w Raciborzu

Nieopodal wczesnośredniowiecznego cmentarzyska kurhanowego, znajdującego się na terenie lasu Obory tuż przy Arboretum Bramy Morawskiej, co roku od jedenastu lat odbywa się Raciborski Festiwal Średniowieczny.


Kurhanisko

Fot. Monika Maciewicz

Cmentarzysko kurhanowe składa się z dwudziestu pięciu kopców pewnych oraz kilku prawdopodobnych i jest datowane na okres VI – IX w., zatem starszą fazę wczesnego średniowiecza. W drugiej połowie XIX wieku oraz w latach siedemdziesiątych XX w. przebadano łącznie dziewięć kopców. Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa na podstawie sprawozdań archeologicznych: Wykopaliska wykazały, że stosowano wyłącznie ciałopalny obrządek pogrzebowy, a spalone szczątki zmarłych umieszczano w popielnicy-urnie i stawiano na szczycie kopca lub rozpraszano w jego nasypie lub pod nim. Prawdopodobnie kurhany służyły do wielokrotnego składania szczątków zmarłych. Wśród kości ludzkich znajdywano również przepalone kości zwierząt, co dowodzi, że ofiary zwierzęce były elementem pogrzebu i stanowiły wyposażenia zmarłego, a same stworzenia najprawdopodobniej palono razem z ludźmi na stosie. Można dodać, że na terenie Górnego Śląska, konkretnie w województwie opolskim, znaleziono tylko dwa analogiczne stanowiska archeologiczne w miejscowościach Izbicko, powiat strzelecki i Rozumice, powiat głubczycki. Na tablicy informacyjnej znajdującej się na szczycie wzniesienia czytamy, że znaleziono na terenie cmentarzyska liczne fragmenty ceramiki oraz przedmiotów żelaznych. Poniżej zamieszczam mapkę z opisem przygotowanym przez NID oraz tradycyjnie screen ze strony Geoportalu.

https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?identifyParcel=141207_5.0010.804

Na terenie Arboretum Bramy Morawskiej można też znaleźć słowiański akcent nawiązujący do kultury naszych przodków, mianowicie utworzono replikę kamiennego kręgu, w centrum którego postawiono drewniany posąg i nazwano go Światowidem. Góruje on nad tak zwanym Zaczarowanym Ogrodem.

Kamienny Krąg i Świadowid
Światowid i Kamienny Krąg. Fot. Monika Maciewicz
Zaczarowany Ogród
Zaczarowany Ogród. Fot. Monika Maciewicz

Raciborski Festiwal Średniowieczny w drewnianym grodzie

W dolinie nieopodal Zaczarowanego Ogrodu wzniesiono rekonstrukcję średniowiecznego grodu i tam są organizowane cyklicznie imprezy propagujące historię. Tego roku odbył się 11. Raciborski Festiwal Średniowieczny, podczas którego można było podziwiać walki wojów zwieńczone wielką bitwą, turnieje łucznicze, pokazy dawnych rzemiosł. Miały miejsce różne animacje dla dzieci, spektakle i koncerty.

Raciborski Festiwal Średniowieczny

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z festiwalu:

Pod palisadą przez kilka godzin żył różnymi opowieściami Namiot Opowiadaczy. Na zdjęciach: Dorota opowiadająca o kuchni wczesnego średniowiecza, Henryk Welc prezentujący swoją historyczną książkę „Kazimierz I opolski i jego czasy”, Marta Knopik wcielająca się w jedną ze swoich literackich bohaterek „Czarnego Miasta” – Genowefę Gwóźdź oraz Monika Maciewicz opowiadająca o słowiańskich demonach.

Monika Maciewicz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.