Artykuły

Wybierz interesujący Cię artykuł spośród znajdujących się w lewym bocznym pasku. Możesz go skomentować. Zapoznaj się z Regulaminem dotyczącym zamieszczania komentarzy na stronie. Jeśli Ci się spodoba, polub go lub udostępnij na wybranym portalu społecznościowym.

 

Wiedźmą być

Wiedźmą być! Ach wiedźmą być!

Sezon polowań na czarownice się skończył (a może jest tylko wstrzymany). Coraz więcej kobiet mówi o sobie z dumą: Jestem wiedźmą! Przestaje to słowo mieć wydźwięk pejoratywny. I dobrze. Bo etymologia tego wyrazu jest jak najbardziejContinue reading

0 komentarzy
Marzanna

Jare Gody, czyli co robili Słowianie, by przyspieszyć nadejście wiosny

Wszyscy narzekają, że wiosna w kalendarzu, a za oknem zima. Może warto podejrzeć naszych przodków i ich rytuały przyspieszające nadejście wiosny? Jak ten problem rozwiązywali w dawnych czasach Słowianie?

0 komentarzy

Słowiańskie Dożynki

Dożynki to święto plonów obchodzone od czasów prasłowiańskich. Nazywano je też Wieńcowym, bo tak jak i dziś głównym bohaterem uroczystości był dożynkowy wieniec. Upleciony z kłosów zbóż, ozdobiony owocami, kwiatami, ziołami symbolizował urodzaj i dostatek.

0 komentarzy
Noc Kupały

Przesilenie letnie

Znane wśród Słowian jako Sobótki, Noc Kupały, Kupalnocka lub Palinocka, to święto Słońca, które odnosi zwycięstwo, królując na niebie; to także święto Księżyca, który odtąd będzie zdobywał przewagę. Podczas tego święta Słowianie czcili dwa żywioły:Continue reading

0 komentarzy
Słowiański wianek

Wianki, wianeczki, wieńce

Wianek. Niegdyś atrybut każdej panny. Noszony na głowie, puszczany na wodę, zawieszany nad drzwiami, w oknie, na kołku. Najważniejsza ozdoba panny młodej, dziś zupełnie pomijana na rzecz welonu.

0 komentarzy
Słowiańska biżuteria

Lunula

Lunula to średniowieczna słowiańska ozdoba w kształcie półksiężyca. Zawieszka noszona prawdopodobnie przez kobiety. Często określana mianem symbolu kobiecości.

0 komentarzy

Mitologia słowiańska

Dlaczego o niej się nie mówi? Od lat szkoła karmi kolejne pokolenia mitologią starożytnych Greków i Rzymian.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.